Tip na dárek: Limitovaná edice KOH-I-NOOR náprstků, design by Katien

Nejstarší náprstky pocházejí z období starověkého Říma a byly objeveny při vykopávkách v Pompejích. Vyrobeny byly z bronzu a jejich původ je datován do prvního století. Náprstek známe jako šicí pomůcku, chrání před nepříjemným bodnutím jehlou do prstů. Slouží také pro snadnější a bezpečnější protlačení jehly látkou, zejména v případě silnějších materiálů jako je kůže. Z hlediska funkčnosti je pro náprstek zásadní typický povrch s důlky, jehož úlohou je zabránit jehle sklouznout po povrchu náprstku a poranit prst či ruku.  

Náprstek KOH-I-NOOR Vintage vzdává hold prvnímu dochovanému náprstku z Pompejí a pro účely této limitované vánoční edice se vrací k původnímu materiálu, bronzu. Každý kus je odléván ručně technologií tzv. ztraceného vosku. Ozdoby vytvořila na zakázku česká návrhářka šperků působící pod přezdívkou Katien. Obrubu náprstku zdobí skřivánek na lipové větévce. Proč právě skřivánek a lípa?

Skřivan, symbol radosti
Pěvec skřivan je symbolem cesty k vnitřní podstatě a radosti z ní. Když vstoupí do vašeho života skřivan, je to znamením radostného sebepoznávání, tvůrčí představivosti a intuice. Středověcí alchymisté považovali skřivana za symbol sublimace, přeměny hmoty, u nás může znamenat přeměnu pudové energie v činnosti, které jsou prospěšné celku. Radost je hlavním skřivanovým poselstvím.

Lípa, ochranný štít 
Patří k tradičním evropským stromům. Lípa je statný, 30 i více metrů vysoký strom. V historii bývala lípa ztotožňována s ženskými božstvy, často s bohyní lásky. U Slovanů, Keltů i Germánů prý bývala stromem osudu a symbolem domova. Lípa byla vysazována u vesnických studní, v tomto případě byla stromem ochraňujícím vodu jako životudárnou tekutinu. Pro mládež byla lípa symbolem lásky. Byla zasvěcena bohyni lásky Freyje. Lípa má sice měkké dřevo, ale z jejího lýka se dají vyrábět pevné provazy, které symbolizují spojení muže a ženy v milostném svazku. Slovanské vědmy prý pod lípami pomocí snění získávaly poznání. Lipové dřevo bylo používáno v řezbářství k výrobě sošek, ale zároveň i k výrobě bojovnických štítů, které byly potom ještě zpevněny kůží nebo lýčím. Zde tedy opět vystupuje do popředí pozitivní symbolika lípy, tentokrát v praktickém podání jako ochrana bojovníka.

Náprstek KOH-I-NOOR Vintage v limitované edici bronz můžete zakoupit exkluzivně v maloobchodní podnikové prodejně KOH-I-NOOR v areálu vršovické továrny, kde se náprstky vyrábí již 115 let. Náprstek si můžete také objednat v eshopu na www.kin.cz. Stojí 349,- Kč a počet kusů, které jsou k dispozici, je omezený. Nabídka proto platí do vyprodání. Náprstek prodáváme jako šperk spolu s exkluzivní třpytivou dárkovou krabičkou, která je v ceně výrobku.

Krásné Vánoce všem a zejména těm, jejichž životní radostí se stalo tvoření a šití.

PS

Zajímavost závěrem
Z neoficiálních zdrojů pochází informace, že ve své novodobé historii získal tradiční náprstek novou funkci a stal se jednotkou objemu tak, jako se jí kdysi za vlády Karla IV. stal například žejdlík (staročeská jednotka objemu, 0,0004776 m3). Při distribuci drog ho používají drogové kartely pro rychlé a přesné odměření množství prodávané drogy.