KOH-I-NOOR hrdým partnerem Velké Kunratické

Závodu se účastní malé dětí i běžečtí veteráni, běhá se na 6 tratích (370 m - 3100 m) a vyhlašuje se celkem 27 kategorií. Závod pořádá atletický klub Spartak Praha 4.

Vítězové Velké Kunratické 2017

Tento známý a oblíbený pražský závod vznikl v roce 1934 jako klubový závod Vysokoškolského sportu Praha, konaný na ukončení sezóny. V té době se v listopadu ještě nezačínalo, jako dnes, hlavní přípravné období, sezóna končila. Odpočívalo se a někteří přecházeli na čas ze hřiště do přírody. Vznik Velké kunratické úzce souvisel se studentským prostředím ve Strakově akademii, kde bylo i hřiště VS. Závod byl intimním klubovým podnikem, začínajícím během, pokračující fotbalem a posezením v zahradě restaurace Ve Mlýně. Účastnili se jej z počátku jen členové klubu a pozvaní hosté. Charakteristický byl veselý ráz tohoto setkání. Trať s řadou přírodních překážek byla s velkou dávkou studentského humoru vybrána tak, aby se lišila od tehdy pořádaných přespolních běhů a aby umožňovala soupeření vyznavačů různých atletických disciplín i různých sportů. Záběru pomohla i příroda, když pro první část závodu připravila řadu terénních překážek a záludností. Druhá část trati už tolik složitostí neskrývá a umožňuje rychlý běh. Závod byl zpočátku téměř výhradně mužskou záležitostí. Kategorie běžců byly voleny podle disciplín, sportů a někdy i podle zaměstnání. Závodníci používali velmi pestré dresy. Podobně byly sestavovány i výsledky. Počet závodníků byl malý - do desátého ročníku nedosahoval padesátky. Základnou závodu byl kunratický mlýn, kde se závodníci svlékali a kde byly vyhlašovány výsledky. Organizace závodu byla oproti dnešku jednoduchá.

Přírodní prostředí Kunratického lesa je celkově velmi zatěžováno, a to nejen během závodu. Proto se dnes nelze již vrátit k masovosti z 80. let. Nedovoluje to po některých majetkových změnách již ani prostor závodu. Je třeba dodržovat všechna opatření omezující negativní působení závodu na přírodní prostředí. To se dosud pořadatelům ve spolupráci s účastníky závodu dařilo, a proto v povolení závodu na dalších pět let souhlasil povolující orgán s úpravou limitů na 1 750 běžců přes hrádek a 3 400 celkem. Dává to dobré podmínky pro další existenci závodu. Pečlivé doržování podmínek a pravidel závodu časem možná opět umožní navýšení počtu účastníků.